The following students have been named to East Georgia State College’s Fall Semester 2021 Dean’s Honor and Dean’s Merit Lists. To be named to the Dean’s Honor List, a student must have a semester grade point average of 3.5 or higher in 15 or more hours of course work. Students named to the Dean’s Merit List must have a semester average of 3.5 or higher in at least 12 but less than 15 semester hours of course work.

Dean’s Honor List:

  • Appling County – Faith H. Johnson
  • Bacon County – Robert C. Kirkland
  • Bartow County – Savannah C. Warren
  • Burke County – Alexander X. Archie, Brantley W. Jones, Liam Q. Weitzel
  • Bryan County – Hunter M. Groover
  • Bulloch County – Alexandria M. Rogers, Clayton D. Thigpen, Dorsedious S. Thomas, McKenzi A. Wilkerson, Danielle A. Young
  • Candler County – Sandra O. Scott
  • Catoosa County – Bailey T. Davis
  • Chatham County – Raegan N. Sterrett
  • Columbia County – Jessica M. Germain, Afsha R. Momin
  • Colquitt County – Sarah G. Harrrell
  • Dekalb County – Ridge H. Turner
  • Effingham County – Alyssa K. LeTourneau, Garrett A. Smith
  • Emanuel County – Adrianna R. Braswell, George W. Donaldson, Zera L. Edenfield, Madison E. Grimm, Imani S. Harmon, Jadah T. Harrison, Jaylee L. Justice, Tyler V. Kelly, Maggie A. McBride, Kolbie A. Motes, Megan E. Ray, Rachel F. Shaw, Elisha K. Youmans
  • Evans County – Hailey M. Kinlaw
  • Fulton County – Pragya A. Gupta, Arthur S. Neubauer, Davita A. Roebuck
  • Gwinnett County – Zuriyah M. Davis, Carly R. Forrester
  • Henry County – Madeline A. Cash, Nia C. Lawrence
  • Jackson County – Zachary C. Kwiatkowski, Cade T. Wit
  • Jefferson County – Denetria K. Dixon, Aaliyana C. Patterson, Hailey E. Rozier
  • Jefferson County, CO – Stacia N. Raley
  • Jenkins County – Karlee G. Small
  • Johnson County – Kara I. Drew, Samuel M. Jackson, Kylie L. Powell, Landry O. Thompson, MaKenzie S. Webb
  • Kent County, MI – Alyssa M. Barbrick
  • Montgomery County – Bret A. White
  • Richmond County – Malesha D. Gantt, La’Fredrick A. Gilchrist, Kaylan T. Patterson, Jolene V. Velazquez
  • Rutherford County, TN – Carter P. Hinson
  • Tattnall County – Adam E. Harvey
  • Toombs County – Alexys P. Beasley, Falyn A. Holland
  • Treutlen County – Carleigh E. Defee
  • Walton County – Ashleigh M. Miles
  • Ware County – Jett T. Justice, Sierra C. Taylor
  • Washington County – Tabitha C. Mimbs
  • Wilkes County – Tasha A. Gravel
Dean’s Honor
Photo by Pavel Danilyuk from Pexels

Dean’s Merit List:

  • Appling County – Samuel T. Mock, Graci E. Nail, Anna A. Squires
  • Atkinson County – Caleb H. Strom
  • Bibb County – Kierra D. Jones
  • Bryan County – Terri D. Adams
  • Bulloch County – Liam A. Boyd, Herbert L. Deloach, Stacy M. Dunnum, David F. Edwards, Karen M. German, Hilarie A. Jackson, Christian T. Lucas, Thaddeus G. Mackintosh, Zachary O. Mayo, Abigail R. Mock, Diosymar E. Morales-Amador, Jordan A. Morris, MacKenzie D. Peterson, Carissa Walden, Adam M. Wentz, Nakisha L. Williams
  • Burke County – Kendall A. Eberly, Anslie L. Glisson, Rylie L. Hillis
  • Candler County – Makahyla G. Meade, Carlie S. Myers, Brandi J. Sanders
  • Chatham County – Preston A. Crisp, Connor L. Flores, Fiorela Metrailler, Rebecca D. Miller, Braden A. Sorge
  • Columbia County – Jacob W. Ackerman, Bayden T. Blackwell, Victor M. Avila Perez, Kayla M. Constable, Kayla S. Delgadillo Garcia, Kazema Z. Momin, Nile E. Pierre-Louis, Kristin E. Preast, Ina M. Prescott, Matthew E. Smith, Jessica F. Tutt, Rahul Verma, Thomas B. Willis
  • Emanuel County – Kaci A. Aldrich, Emily A. Bailey, Kadin R. Harper, Monique N. Johnson, Cassidy G. Meeks, Madison L. Mills, Heidi C. Puckett, Alexis K. Ray, Margaret G. Singletary, Michael S. Vautier, Karson B. Walraven, Bethany Z. Way
  • Effingham County – Jeremiah C. Daniels, Tyler L. Giovannini
  • Evans County – Austin N. Hendrix
  • Forsyth County – Reagan L. Craven
  • Haralson County – Jim J. Brown
  • Houston County – Jacob M. Phillips
  • Jeff Davis County – Abby B. McDaniel
  • Jenkins County – Rylee L. Cook
  • Jefferson County – Lee K. Hannah, Jasmine L. Ibraheem, Caroline L. Kitchens
  • Johnson County – Kaci E. Joiner, Amanda L. Lee, Graci R. Smith, Christal S. Thomas
  • Kings, CA – Jordan G. Scott
  • Laurens County – Starla A. Lampp, Grant B. Stewart
  • Liberty County – Savannah C. Mehnert
  • Lincoln County – Camron M. Poindexter, Alexus J. Searles
  • Montgomery County – Matthew L. Mead
  • Queens, NY – Justin H. Larrea
  • Richmond County – JohnniQua D. Bryant, Gloria C. Charles, Jayla Diaz, Malik J. Nunnery, Scottie L. Paschal, Deontae Saffo, Richard S. Taylor
  • Screven County – Jillian M. Lindsey, Leighanna M. Smith, Grant B. Yarber
  • Spalding County – Derrick D. Paul
  • Tattnall County – Braylen E. Hall, Jaycee E. Hinson, Sarah A. Melton, Hannah A. Sapp, Hunter C. Stanfield
  • Thomas County – Jack R. Anderson
  • Toombs County – Benjamin S. Beverly, Samantha E. Bray, Leezett I. Castro, Rebekah E. Corbitt, Sharonda M. Johnson, Kelsi B. McDonald, James M. Poppell, Denise L. Wilkes, Madali P. Winn
  • Treutlen County – Maddux P. Bedgood, Brittney B. Shivers
  • Washington County – Jacob G. Courtney, Devin L. Myrick
  • Wilkinson County – Mykia C. Austin