East Georgia State College (EGSC) recently recognized students for their academic excellence for the 2022 Spring semester. The EGSC Dean’s Honor and Dean’s Merit Lists recipients recently received notification that they were recognized on the lists.

To be named to the Dean’s Honor List, a student must have a semester grade point average of 3.5 or higher in 15 or more hours of coursework. Students named to the Dean’s Merit List must have a semester average of 3.5 or higher in at least 12 but less than 15 semester hours of coursework.

EGSC Dean’s Merit List

Aiken County: Dobey, Kennedy L.

Appling County: Nail, Graci E.

Bacon County: Kirkland, Robert C.

Baldwin County: Brookins, Javian T.

Beaufort County, SC.: Luck, Casey H.

Bulloch County: Brannen, Noah M.; Brunson, Victoria A.; Franklin, Jocelyn M.; German, Karen M.; Jackson, Hilarie A.; Jackson, R’Reial L.; King, Amore’ T.; Kipkemboi, Nicholas K.; Morris, Jordan A.; Thigpen, Clayton D.; Thomas, Dorsedious S.; Walden, Carissa; Wentz; Adam M.; Williams, Nakisha L.; Williams, Taylor R.; Young, Danielle A.

Burke County: Hillis, Rylie L.; Meeks, Andrew D.; Myers, William R.; Walker, Shelby P.

Camden County: Chance, Shaiyenne M.

Candler County: Meade, Makahyla G.

Chatham County: Castro, Christina L.; Crisp, Preston A.; Flores, Connor L.; Kanicki, Jameson B.; Miller, Rebecca D.

Cobb County: Porter, Michael A.

Colquitt County: Harrell, Sarah G.

Columbia County: Avila Perez, Victor M.; Brantley, Jasmine N.; Fuller, Courtney M.; Hernandez, Gerardo; Lawrence, Stephanie M.; Majors, Gabriel; Rodriguez-Martinez, Cristian J.; Sommers, Taylor E.; Tutt, Jessica F.

Coweta County: Lanza, Matthew J.

Early County: Taylor, John R.

Effingham County: LeTourneau, Alyssa K.; Wallace, Takara D.

Emanuel County: Donaldson, George W.; Dye, Elizabeth L.; Edenfield, Zera L.; Faircloth, Triston H.; Goodman, Landon W.; Harmon, Imani S.; Jordan, Cornelius L.; Mills, Madison L.; Motes, Kolbie A.; Newkirt, Brandon T.; Ray, Megan E.; Rich, Audrey B.; Sherrod, Enphinity D.; Youmans, Elisha K.

Evans County: Agee, Kemaurie W.; Boney, Micahlan H.; Gomez, Ashley J.; Howard, Brittany A.; Mantz, Brandye; Vaquero-Perez, Magaly

Fulton County: Penn, Aaron P.; Seng, Jackson T.

Gwinnett County: Amaya, Joseph J.

Hall County: Cofer, Breanna J.

Hancock County: Alexander, Justin K.

Haralson County: Brown, Jim J.

Henry County: Cash, Madeline A.

Houston County: Frye, Taylor H.; Phillips, Jacob M.

Jefferson County: Evans, Anlee R.; Hannah, Lee K.; Patterson, Aaliyana C.

Johnson County: Drew, Kara I.; Joiner, Kaci E.; Powell, Kylie L.; Thomas, Christal S.; Wingate, Jessica M.

Laurens County: Hines, DeAngelo J.

Muscogee County: Poe, Hunter W.

Paulding County: Berry, Chyna M.

Richmond County: Alkadi, Roua; Arthur, Shanaiya M.; Ellis, Bernard A.; Evans, Samia L.; Jennings, Jessica E.; Laughlin, Brandon W.; Menefee, Miah S.; Thomas-Bogan, Jaylen; Zhang, Enrui

Screven County: Johnson, John D.; Jones, Makayla M.; Lindsey, Jillian M.

Tattnall County: Hall, Braylen E.; Navarrete, Amy O.; Oliver, Harley P.; Stanfield, Hunter C.

Toombs County: Beverly, Benjamin S.; Butler, Shaihee M.; Hall, Blake A.; Johnson, Sharonda M.; Kight, Aaron R.; McDonald, Kelsi B.; Poppell, James M.; Strange, Emily M.; Wilkes, Denise L.

Treutlen County: Milton, Michael K.

Ware County: Justice, Jett T.

Washington County: Courtney, Jacob G.

Wayne County: Dent, Ellie R.

EGSC Dean’s Honor List

Appling County: Johnson, Faith H.; Squires, Anna A.

Bryan County: Brazell, Logan P.; Feider, Caleb D.; Groover, Hunter M.

Bulloch County: Cerpovicz, Anita R.; Drury, Hannah G.; Mackintosh, Thaddeus G.; Wilkerson, McKenzi A.; Strickland, Camilla L.

Burke County: Archie, Alexander X.; Eberly, Kendall A.; Jones, Brantley W.; Lopez, Colton A.; Weitzel, Liam Q.

Catoosa County: Davis, Bailey T.

Chatham County: Tillman, Joshua J.

Cherokee County: Salamone, Sydney L.

Columbia County: Espolong, Ashley L.; Germain, Jessica M.; Momin, Kazema Z.; Wilson, Julianna R.

Coweta County: Frady, Logan A.; Vickery, Elliott L.

Dekalb County: Turner, Ridge H.

Duval County, FL.: Alexander, Summer B.

Effingham County: Evans, Chloe P.

Emanuel County: Braswell, Adrianna R.; Grimm, Madison E.; Key, Etta P.; Puckett, Heidi C.; Shaw, Rachel F.; Vautier, Michael S.; Washington, Justin N.; Williams, Matthew B.

Evans County: Kinlaw, Cierra N.; Williams, Dake J.

Forsyth County: Craven, Reagan L.

Fulton County: Hamilton, Robert D.; Neubauer, Arthur S.

Glynn County: Snow, Sarah E.

Gwinnett County: Davis, Zuriyah M.; Forrester, Carly R.

Henry County: Lawrence, Nia C.

Jefferson County: Dixon, Denetria K.; Rozier, Hailey E.

Jefferson County, CO.: Raley, Stacia N.

Jenkins County: Small, Karlee G.

Johnson County: Lee, Amanda L.; Norris, Kayla T.; Thompson, Landry O.

Kent County, MI.: Barbrick, Alyssa M.

Leom County, FL.: Tarbert, Roan M.

Montgomery County: Mead, Matthew L.

Pike County: Rosborough, Lauren K.

Richmond County: Black, Joshua S.; Gilchrist, La’Fredrick A.; Kittles, Johnny L.; McNeill, Destiny U.; Velazquez, Jolene V.

Screven County: Seabrooks, Kamiyah A.

Tattnall County: Harvey, Adam E.

Toombs County: Holland, Falyn A.; Williams, Destiney S.

Treutlen County: Defee, Carleigh E.

Wilkes County: Gravel, Tasha A.